Hoppa till huvudinnehåll

Utvecklingsdagar för hela it-ledningen

✔ Keynotes med internationella talare och svenska CIO:er som delar med sig av sina framgångsfaktorer och lärdomar.

✔ Diskussion och erfarenhetsutbyte kring årets viktigaste utmaningar och prioriteringar med branschkollegor från hela Sverige.

✔ Valbar agenda med högaktuella ämnen för fördjupad kunskap och vägledning framåt av specialister från Atea och industrins ledande tillverkare.

✔ En utställning med det senaste inom teknik och lösningar.

✔ Djupanalys av Nordeuropas största CIO-rapport.

Och såklart, härliga sommarkvällar med mingel och underhållning på Hotel Tylösand.

Livesändning från Atea Bootcamp

Vi livesänder invigningen av Atea Bootcamp, häng med oss på onsdag 21 maj kl. 12:30.

Start
21/5 2025, 09:00
Slut
23/5 2025, 12:15
Målgrupp
It-chef, CIO och övriga beslutsfattare inom it
Var
Tylösand
Adress
Hotel Tylösand, Tylöhusvägen 28, Halmstad Visa på karta

Årets tema

Vägvisare i det nya normala

Vi lever i en tid av stora utmaningar och förändringar. Klimatkrisen, tre år sedan Ryssland invaderade Ukraina, Trumpadministrationens tillträde, ökade klyftor mellan USA och Europa, och en fortsatt utmanande världsekonomi är några exempel på osäkerheter som nu präglar vår vardag. Detta har blivit vårt nya normala.

Hur säkerställer vi att it blir den nyckelspelare vi kan vara? Vi behöver vara klarsynta, visa mod och säkra både trygghet och arbetstillfällen i vårt land. Hur påverkas vi som exportnation av eventuella tullar och handelskrig? Hur kommer världsordningen att förändras med krigen i Europa och Mellanöstern? Hur ska vi hantera strömmen av cyberattacker? Och hur kan vi bidra till viktiga lösningar på klimat- och miljöutmaningarna?

It-Sverige behöver kliva fram och ta en ledande roll på många fronter!

 

 

”Årets bästa konferens gällande att fördjupa sig inom it-området.”

— Deltagare 2024

”Ett one of a kind arrangemang i Sverige!”

— Deltagare 2024

MISSA INTE! 100 %-klubbens medlemmar träffas på Tylösand

Klubben för organisationer som siktar på 100 % cirkulär it!

På onsdag förmiddag samlas medlemsorganisationer i 100 %-klubben för att mingla, diskutera och inspireras! Vi presenterar goda exempel, diskuterar utmaningar och delar erfarenheter.

Notera: Endast för medlemmar i 100 %-klubbenOm du inte tillhör en medlemsorganisation, ta chansen här!

Agenda för medlemsträffen

 

Eventpartner

Cisco

Apple Authorised Enterprise Reseller
Dell Technologies
HP
HPE
Microsoft
Lenovo
VMware
Citrix
Fortinet
IBM
Intel
Jabra
Logitech
Paloalto Networks
Philips
Red Hat
Samsung
Veeam
Contour
Nutanix
Eizo
PhenixID
Juniper