Hoppa till huvudinnehåll
På Atea jobbar du i teknikens framkant och utvecklas tillsammans med de bästa specialisterna. Tillsammans driver vi digitaliseringen framåt. Vi behöver bli fler. Var med och gör skillnad, du också.

Starten på en ny resa

Vi tror på människor – och på resor som betyder något.

Det börjar med ett steg. In i en kultur där energi, gemenskap och omtanke driver allt vi gör. Hos oss är tekniken verktyget för att lösa verkliga problem – från digitalisering och innovation till samhällsutveckling. Vårt mål är större än koden: att skapa lösningar som gör skillnad och bidrar till en bättre framtid.

Vår styrka ligger i bredden. Med kollegor och partners över hela landet, och kunder som sträcker sig från privata företag till samhällsbärande organisationer, får du möjlighet att utvecklas genom meningsfulla och varierade uppdrag.

För vi tror på människor. Och på resor som gör skillnad – på riktigt.

Vi tror på människor och resor som betyder något

 

För Kong Le handlar både matlagning och teknik om att skapa något som människor uppskattar. På Atea kanaliserar han sin kreativitet och sitt driv i rollen som arkitekt, där han hjälper kunder att omsätta behov till lösningar som gör verklig skillnad. På fritiden får kreativiteten utlopp genom hans passion för hamburgare, som KL Burgers på Instagram.

Inspireras av Kong

 

Sofie Werelius gör en resa som betyder något – för samhället, och för henne själv. Som konsult på Atea utvecklas hon som aldrig förr och åstadkommer viktiga förbättringar i svenska företag. Samtidigt har hon också övertagit sina föräldrars hästgård där hon njuter av att rida och fixa på gården.

Inspireras av Sofie

Starta din resa

På Atea jobbar du i teknikens framkant och utvecklas tillsammans med de bästa specialisterna. Tillsammans driver vi digitaliseringen framåt. Vi behöver bli fler. Var med och gör skillnad, du också.

AI i fokus för 100 Ateakonsulter

Nyligen träffades närmare hundra Ateakonsulter inom områdena applikationsutveckling, AI, automation och analytics på Bosön utanför Stockholm. Det blev 24 timmar av stärkt gemenskap, inspirerande diskussioner och workshops. – Uppfriskande och ögonöppnande, säger UX/UI-designern Karin Gagner.

Läs artikeln