Atea har haft ett nära partnerskap med Svensk Friidrott sedan 2007. Som nationell partner är Atea engagerad och involverad i hela verksamheten. Samarbetet inbegriper bland annat samarrangemanget av Friidrottsgalan där Atea står värd tillsammans med Svensk Friidrott, men också SM, SM-milen, Finnkampen samt Svenska löpare.
– Vi är väldigt glada för det engagemang Atea har för Svensk Friidrott. Vi ser ett stort värde i att de lyfter Svensk Friidrott i sin marknadsstrategi och kommunikation, säger Jan Larsson, marknadschef på Svensk Friidrott.
Att Atea tecknade ett treårigt avtal mellan parterna är ingen tillfällighet. Atea tror på långsiktighet i alla sina samarbeten oavsett vilket område det gäller.
– Jag blir förvånad när jag ser hur många korta bollar som spelas i sponsorsverige. Långsiktighet är en förutsättning för att bli framgångsrik. Vi känner varandra väl så vi kommer ha mycket friidrott i våra kanaler även i framtiden, säger Magnus Sallbring, Kultur- och marknadsdirektör på Atea.
Utöver samarbetet med förbundet finns även satsningen på Team Atea där Khaddi Sagnia, Daniel Ståhl, Michel Tornéus och Sofie Skoog ingår.
I samband med att avtalet skrevs gjorde Friidrottskanalen en intervju med Magnus Sallbring. Se den här.