
Runt om i landet görs det fantastiskt mycket bra, och för att sprida dessa goda exempel behöver detta lyftas och vi behöver bli bättre på att dela med oss. Vi får lyssna på inspirerande talare från tre kommunala grundskolor; Steningehöjden i Sigtuna kommun, Västerport från Ystad samt Stenkula från Malmö.
Genom att arbeta systematiskt och metodiskt har de lyckats förbättra sina resultat och de kommer att dela med sig av vägen dit och vilka deras lärdomar varit.
Agenda
15.00 - 15.05: Introduktion
15.05 - 15.20: Steningehöjdens skola - Vision
Du som ledare fastställer visionen som utgör din skolas strävan efter lärande med teknik och använder den som riktlinjer på skolan.
15.20 - 15.35: Västerportsskolan - Lärande
Elever och lärare på din skola använder Apple-teknik för att utforma och delta i innovativt lärande som är interaktivt, samarbetsbaserat, kreativt och personligt.
15.35 - 15.50: Stenkulaskolan - Framgång
Informationsbaserad reflektion främjar lärande och undervisning och hjälper din skola förverkliga sin vision.
15.50 - 16.00: Avslut (enkät)