Det är frågor som vi kommer att belysa under eventet och du får möta experter inom nätverk, identitetshantering och digital kompetens. Ta möjligheten att också nätverka med andra som står inför liknande utmaningar och med våra partners på plats.
Det här eventet vänder sig till dig som ansvarar för förberedelserna och införandet av de digitala nationella proven med start år 2024. För att eleverna ska kunna genomföra proven behöver alla skolor få rätt teknik, organisation och kompetens på plats.
Det är huvudmannens ansvar att säkerställa att genomförandet av proven sker på ett likvärdigt sätt, men även att elever och lärare har den digitala kompetens som krävs och känner sig trygga med att allt faktiskt fungerar. Det kräver samarbete på alla nivåer i organisationen. Den digitala infrastruktur behöver finnas på plats, såväl som den digitala kompetensen hos rektor, lärare och elever.
💡Ateas IT-arkitekt ger stöd i förberedelsearbetet och ger en bild av vad som krävs i form av nätverk och teknik. Begrepp som ePPN, IdP, federation och provisionering förklaras och hur dessa hänger samman.
👉Atea Skolas Verksamhetsutvecklare tydliggör vilken kompetens som kommer att krävas beroende på vilken roll du har på din skola och hur kompetensutveckling kan stödja den långsiktiga utvecklingen. Vi lyfter också blicken på vad adekvat digital kompetens kan vara i en snabb föränderlig värld där tekniker som AI skapar både möjligheter och utmaningar för skolan. Och där vi också behöver utveckla förmågor för samarbete och kommunikation.
Varmt välkommen!
Patrik Glad, Hanna Nelson, Madelene Schöldberg & Tina Tegnér
12.30-13.00 Välkommen på mingel med oss på Atea-kontoret! Dela erfarenhet med varandra och ställ frågor till våra Partners kring managering, säkerhet och tillbehör.
13.00 Inledning: Vad alla behöver känna till om de digitala nationella proven och vikten av samarbete i organisationen.
13.25 Breakout sessions
13.45 Kaffe
14.00 Breakout sessions
14.25 Vi summerar och tar ut riktning framåt.
14.45 Avslut
Education Sales Manager Nordics
Verksamhetsutvecklare
IT-arkitekt
Verksamhetsutvecklare
Education Channel Manager Nordic
Verksamhetsutvecklare