Kundvagn Stäng

Kundvagnen är tom

ATEA.SE
Language
Chatt
Offline
Inga operatörer finns tillgängliga
Chatten är bemannad vardagar mellan kl 08.00-17.00 CET. Övriga tider har du möjlighet att lägga ett meddelande till Kundtjänst nedan.
Ny kund
Chatt
Offline
Inga operatörer finns tillgängliga
Chatten är bemannad vardagar mellan kl 08.00-17.00 CET. Övriga tider har du möjlighet att lägga ett meddelande till Kundtjänst nedan.
Exkl moms

StarTech.com Multimode (MM) SC Fiber Media Converter for 10/100/1000 Network ...

StarTech.com Multimode (MM) SC Fiber Media Converter for 10/100/1000 Network ...

I lager (17)

1 434:-

Specifikation

  • Produktbeskrivning

    StarTech.com Multimode (MM) SC Fiber Media Converter for 10/100/1000 Network - 550m Range - Gigabit Ethernet - 850nm - Full Duplex (MCMGBSCMM055) - fibermediekonverterare - 10Mb LAN, 100Mb LAN
  • Typ av enhet

    Fibermediekonverterare - RJ-45 / SC-läge (multi-mode)
  • Formfaktor

    Extern
  • Typ av kablage

    1000Base-SX, 100Base-TX, 1000Base-T
  • Dataöverföringshastighet

    1 Gbps
  • Optisk våglängd

    850 nm
  • Datalänkprotokoll

    10Mb LAN, 100Mb LAN
  • Max överföringsavstånd

    550 km
  • Strömtillförsel

    Växelström 100 - 240 V
  • Dimensioner (BxDxH)

    7 cm x 9.7 cm x 2.6 cm
  • Vikt

    200 g
  • Tillverkarens garanti

    2 års garanti
  • UNSPSC

    43201553 Transceivers and media converters
  • Produktkategori

    Optiska transceivers
  • Allmänt

  • Typ av enhet

    Fibermediekonverterare
  • Formfaktor

    Extern
  • Färg

    Brun
  • Nätverksfunktioner

  • Anslutningsteknik

    Kabelansluten
  • Typ av kablage

    1000Base-SX, 100Base-TX, 1000Base-T
  • Datalänkprotokoll

    10Mb LAN, 100Mb LAN
  • Dataöverföringshastighet

    1 Gbps
  • Optisk våglängd

    850 nm
  • Max överföringsavstånd

    550 km
  • Statusindikatorer

    Duplex-läge för port, strömförsörjning, länk/akvititet
  • Funktioner

    Auto-uplink (auto MDI/MDI-X), fullt duplexläge, överspänningsskydd, 9 KB Jumbo Frame
  • Standarder som följs

    IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3x
  • Expansion/Anslutning

  • Gränssnitt

    1 x Ethernet 100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 hona 1 x Ethernet 100Base-SX - SC multi-mode hona x 2
  • Diverse

  • MTBF (genomsnittstid mellan fel)

    50,000 timmar
  • Standarder som följs

    cUL, FCC, RoHS, WEEE
  • Strömtillförsel

  • Nätdel

    Extern strömadapter
  • Nätspänning

    Växelström 100 - 240 V
  • Energiförbrukning vid drift

    5 Watt
  • Mått och vikt

  • Bredd

    7 cm
  • Djup

    9.7 cm
  • Höjd

    2.6 cm
  • Vikt

    200 g
  • Tillverkarens garanti

  • Service och support

    Begränsad garanti - 2 år
  • Miljöparametrar

  • Min temperatur vid drift

    0 °C
  • Max temperatur vid drift

    50 °C
  • Luftfuktighet vid drift

    5 - 90%
Cookie Settings